31. 1. 2020

Co je to skauting?

Skauting je mezinárodní hnutí, které vzniklo v Anglii v roce 1907. Dnes má zhruba 60 miliónů členů ve 216 zemích světa. V České republice můžeme najít na 65 tisíc skautů, z toho 13,5 tisíc dospělých dobrovolníků.

Skaut děti a mladé lidi rozvíjí laskavým a pevným vedením i chytře navrženým programem. I když to vypadá, že si v klubovně jen hrajeme, tak každou hrou se něco konkrétního učíme. Díky tomu skauty v kolektivu často poznáte i bez kroje. Jsou to totiž aktivní lidé, kterým jde o víc než jen o sebe. Všímají si, co se děje kolem, a často dění sami mění a zlepšují.

Podobně dobře se umí postarat i sami o sebe. Skauti a skautky totiž odmala trénují život ve skupině. Umí se tak nejen přizpůsobit, ale i jasně vyjádřit a prosadit. Také se díky pevným vazbám v oddílu jen málokdy cítí sami.

1. Spolupráce: Kamarádi z prvních výprav a táborů jsou často ti, které si člověk nese až do dospělosti. Podobné hodnoty a netradiční zážitky totiž lidi opravdu spojují. Člověk získá pocit, že někam patří.
  2. Radost a zážitky: Akční hry, společné výpravy a noční bojovky udržují celoživotní hravost, zvídavost a zápal.
  3. Sebedůvěra: Být ve skautu znamená hodně se toho naučit a spoustu dovedností a znalostí uplatnit. Spolu s tím přirozeně roste důvěra ve vlastní schopnosti.
  4. Samostatnost: Skauting mladé lidi učí získávat potřebné informace a vyhodnocovat je, nebát se rozhodnout a vykročit. Navíc je vede k zodpovědnosti a učí je postarat je o lidi kolem sebe.
  5. Férovost: Zkušení vedoucí, chytře postavené hry a hodnoty založené na respektu a zodpovědnosti dětem pomáhají poznávat, co je správné, a podle toho se chovat.

SKAUTSKÝ PROGRAM

Skauti prožívají život naplno. Berou ho do svých rukou a dělají to, co je baví. Fotí, píší reportáže, slaňují skály, hrají na kytaru nebo sportují. Někteří skauti se vydávají se svými oddíly za dobrodružstvím na vodu, sjíždějí řeky a učí se postarat o sebe i posádku lodi. Jiní objevují svět na kolech. Nejdůležitější je ale to, co se přitom učí – že má cenu se o něco snažit, zapojit se, spolupracovat a být součástí světa.

Skautští vedoucí během vymýšlení programu používají skautskou výchovnou metodu, což je šikovná pomůcka, díky které mohou tvořit program takový, aby přispíval k rozvoji dětí a jejich dovedností. Co je její součástí? Spolupráce v menších skupinkách (družinách), postupné přebírání zodpovědnosti, sebevýchova a seberozvoj, pobyt v přírodě s kamarády, motivace pomocí příběhů, dospělák jako průvodce a učení se prostřednictvím zkušeností.